Склад індивідуальної аптечки першого рівня IFAK
Автор: Дмитро Фомін, координатор проекту Медсанбат
Аптечка — не те, на чому варто економити. Хороший боєць не піде у бій з неперевіреною зброєю, а найкращі бійці ще й «підганяють» і «заточують» все тактичне спорядження саме під себе, коханого. Так само і з медпрепаратами: із якісними засобами почуваєшся значно впевненіше.
Спершу треба подбати про засоби для лікування ваших хронічних захворювань. Страждаєте від серцевої недостатності – додайте в аптечку необхідні препарати. Алергія – попередьте свого медика і покладіть в аптечку те, що можете безпечно використовувати. Нижче друкуємо стандартний список складу аптечки.
1.Турнікет CAT або SOFT залежно від того, що вам більше подобається. Сподіваємось, ви пам’ятаєте, що тільки цей засіб зупинення крові можна використовувати під вогнем (у червоній зоні). Якщо не впевнені, то не беріть китайські аналоги. Нагадуємо: той турнікет, на якому ви тренувались, використовувати вже не можна — може підвести. Не зберігайте турнікет у заводській упаковці: під час поранення вартує кожна секунда. Чим довше вовтузитесь із накладанням, тем більше крові втратите. Так що підготуйте і підженіть його під себе заздалегідь.
2. Гемостатик (засіб для зупинення кровотечі у вигляді бинта) QuikClot Combat Gauze Z-Folded , Celox Gauze. Цим засобом тампонують відкриті рани.
3. Бандаж. Розмір 4” або 6”.
4. Назофарингіальна трубка. Саме вашого розміру.
5. Лубрикант. Без нього ввести трубку значно складніше і боляче. Знову ж таки, кожна секунда дорога. Швидко вставили трубку – дихаєте. Максимум 5 хвилин втрати часу і вже можна не вставляти – людина задихнулась.
6.Окклюзионна пов`язка HALO. Для поранень в області грудей. У комплекті зазвичай є дві пов`язки — на вхідний і вихідний отвори. Також бувають із клапаном. Це важливо, якщо у бійця развивається напружений пневмоторекс. Якщо наклейка с клапаном, то декомпресійна голка непотрібна.
7. Декомпресійна голка. Для вирішення проблеми напруженого пневмоторекса.
8.Індивідуальний комплект таблеток, який приймається відразу після поранення і запивається водою. Найбільш правильний варіант: скласти їх відразу в окремий зіп пакетик чи пластикову колбочку. Склад : протизапальне, антибіотик, знеболююче. Дозування максимально великі, щоб подіяло напевне і швидко. За бажанням, можна аналоги.
- Диклофенак натрія 75 мг.
- Парацетамол 500 мг.
- Цефтриаксон 500 мг.
9. Протиопікова гідрогелева пов`язка. Наприклад — BurnTec.
10. Гумові одноразові медичні рукавички.
11.Тактичні ножниці. Наприклад: North American Rescue. На ножницях краще також не економити, оскільки дешеві аналоги не розріжуть швидко одяг, доведеться брати ніж, а це небезпечно через можливість нових травм.
12.Пластир гіпоалергенний на нетканій основі. Від такого материалу просто відірвати руками шматок потрібного розміру. Ткану основу можна тільки різати ножницями.
13. Перманентний чорний маркер. Для нанесення записів про час накладання турнікета, введених препаратів і заповнення карти огляду пацієнта.
У ній будуть записані всі дії, здійснені стосовно пораненого до момента його доправлення у госпіталь.
15. Підсумок для аптечки. Головне, щоб був зручний і не пропускав воду. Чим більше кріплень всередині , тим більше порядку. До того ж, менше часу витрачається на пошук потрібного медикамента.
Якщо хотите «прокачати» аптечку:
Можливо, ви захочете зробити вашу аптечку кращою, аніж мінімальний стандартний зразок. Тоді можна додати такі позиції:
- Турнікет CAT, SOFT, SWAT. Другий турнікет ніколи не буде зайвим. Його можна прикріпити назовні.
- Гемостатик. Два засоби, які зупиняють кров, краще, аніж один. Можна взяти пакетик із гранулами QuikClot Advanced Clotting Sponge
- Бандаж. Так як це практично універсальний пристрій, який може бути використаний багатьма різними корисними способами, то не зайве буде мати ще один про запас.
- Гель проти опіків. Площа опіків може бути більшою, аніж стандартна пов`язка, отож не помилитесь, якщо візьмете два гелі.
- Спиртові серветки. Зручно використовувати для знезараження ділянки шкіри при дрібних саднах або перед встановленням внутрішньовенної системи.
- Орофарингеальна трубка. Встановлюється простіше, ніж нозофарингіальна трубка. Зручно використовувати, коли людина без свідомості. Тільки підберіть свій розмір.
- Пластир бактерицидний. Рішення проблем дрібних саден і подряпин, яких буде багато, і в які буде постійно потрапляти інфекція.
- Термоковдра. Компактна і дуже необхідна при охолодженні. А втрата крові – це завжди гіпотермія.
- Таблетки для знезараження води. Із чистою водою, швидше за все, у вас будуть проблеми. А значить, у вас будуть проблеми із кишківником та інші дрібні і значні неприємності. Так що подбайте про чисту воду.
Сто разів подумайте, перш ніж брати із собою:
Є кілька позицій, які ще й досі кладуть до індивідуальних аптечок, оскільки за немають більш якісної заміни, або за звичкою. Частина з них шкідлива, а частина просто небезпечна.
Бутерфанол и Налбуфін. Хоча насьогодні майже всі відмовились від ідеї використання сильних знеболюючих без лікарського контролю, все рівно вони зустрічаються в аптечках у бійців. Користі від них небагато, а от шкоди достатньо. Передозування препаратами призводить до серйозних ускладнень або смерті. Навіть при використанні одного шприц-тюбика боець вже не завжди здатний адекватно оцінювати навколишню дійсність і вести бій.
Старий чи сухий джгут Есмарха. У будь-який момент может вас підвести. Накладати його не просто, послаблювати складно , легко рветься. Неправильне використання може призвести до втрати кінцівки.
Гемостатик у порошку. Насьогодні ця форма випуску виявилась малоефективною порівняно із бинтами або губками. У польових умовах важко використовувати: вітер, дощ, тремтячі руки. Крім того, хірурги, які пізніше працюють із раною, змушені вирізати значні ділянки живої тканини, засипані порошком, який запікся. У випадку з бинтами, бинт просто дістають із рани практично цілим.